top of page
  • Zdjęcie autoranowegranie

Czy gry logiczne są wolne od przemocy?

Zaktualizowano: 26 kwi 2021

Chcę poruszyć temat gier logicznych, które są zaprzeczeniem wszystkich działań podejmowanych przez dorosłych w celu uwolnienia dzieci przykutych do ekranów monitorów od wirtualnej przemocy i agresji.


Gry logiczne sięgają czasów początków powstawania gier komputerowych. Pierwszą najbardziej spopularyzowaną i znaną na całym świecie pozycją był Tetris, stworzony w roku 1984.

Gry logiczne nie mają zwykle wyszukanej grafiki ani dźwięku, jednak potrafią bardzo wciągnąć. Stanowią one wyzwanie dla umysłu dzieci, młodzieży i dorosłych. Wymagają aktywności myślenia oraz nierzadko wykazywaniem się dobrymi umiejętnościami strategicznymi. Są to pasjanse, szachy lub np. gra „Lemingi”, w której gracz musi uwolnić stado małych torbaczy. Tylko gry logiczne dzięki swojej niewyszukanej grafice i prostocie mogą stanowić źródło dobrej zabawy na portalach oferujących rozrywkę online. Niskie wymagania sprzętowe i pamięciowe gatunku pozwalają prowadzić zwycięską walkę ze współczesnymi grami komputerowymi sprzedawanymi w sklepach. Na stronie: klikarnia.pl znajdziesz wiele gier logicznych, które uporządkują twój umysł.



Rys. 1. Ahh, moje ulubione sudoku.

Wiele lat temu zaczęła się propaganda wymierzona przeciwko grom komputerowym. Użyte argumenty do jej prowadzenia nawiązywały do brutalności, przemocy, braku poszanowania dla wartości moralnych lub religijnych czy też do uzależnienia się sporej grupy dzieci od komputera i izolacji, czyli do braku kontaktu ze światem zewnętrznym. Trudno jednak tutaj mówić o fascynacji, dużym wpływie na psychikę dziecka czy też kreowaniu własnego świata wirtualnego, jeśli rzecz ma się do gier logicznych. Jest to gatunek, który z pewnością zaprzecza i podważa większość nad wyraz ogólnych haseł o szkodliwości komputerowej rozrywki, jakiej są gry.

Celem w grach logicznych jest osiągnięcie jak najlepszego wyniku punktowego i jeśli ktoś poświęca im dużo czasu, to głównie z braku innego zajęcia i z chęci uzyskania coraz lepszych osiągów w grze. Mimo, że od takich gier można się też uzależnić i wtedy mogą one wyrządzić szkody w psychice dziecka, to pomimo tego o wiele łatwiejsze będzie zwrócenie uwagi na pozytywne aspekty tego gatunku. Gry logiczne to najlepsze medium dla dziecka w przekazywaniu wiadomości z zakresu matematyki. Uczą logicznego myślenia. Kształtują wiele umiejętności w dziecku a przy tym stanowią formę doskonałego interfejsu między komputerem a dzieckiem, by te umiejętności przekazać.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page